Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

6 stycznia 2019 r.
17:28

Ulicami Puław przeszedł Orszak Trzech Króli. Już wiadomo, dlaczego w tym roku wyglądał inaczej [zdjęcia, wideo]

Autor: Zdjęcie autora rs

Były kolędy, kolorowe sztandary, tytułowi królowie, pastuszkowie i Święta Rodzina. Wierni z parafii pw. Miłosierdzia Bożego oraz inni mieszkańcy Puław wzięli udział w Orszaku Trzech Króli, który tym razem przeszedł inną trasą, niż zwykle. To efekt m.in. zmiany podmiotu organizującego wydarzenie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W tym roku mieszkańcy Puław, którzy chcieli wziąć udział w Orszaku Trzech Króli musieli zmienić swoje przyzwyczajenia i wsłuchać się w zapowiedzi rozpowszechniane przez lokalne media. Trasa pochodu, jak już informowaliśmy, została zmieniona. Wierni, po mszy w kościele pw. Miłosierdzia Bożego, obejrzeli jasełka w wykonaniu dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 11 im. H. Sienkiewicza. Następnie udali się na zewnątrz, gdzie po uformowaniu orszaku, śpiewając kolędy, wyruszyli na ulice miasta. Przeszli m.in. ul. Niemcewicza, Curie-Skłodowskiej, Polną oraz alejkami Parku Solidarności - z powrotem przed kościelne schody.

Tam obejrzeli biblijną scenę pokłonu Trzech Króli przed Świętą Rodziną, wysłuchali kolęd w wykonaniu dziecięcego chóru, otrzymali również błogosławieństwo od księdza proboszcza, Krzysztofa Krakowiaka. Dzięki parafii Miłosierdzia Bożego, wydarzenie, które stało się już puławską tradycją, co prawda w skromniejszej wersji, ale udało się przeprowadzić. Pomogło w tym stowarzyszenie "Rodzina", które użyczyło strojów, papierowych koron, sztandarów itp. Nowością był m.in. słodki poczęstunek (kawałki upieczonych przez wiernych ciasta) oraz zaproszenie na wieczorny, wsparty finansowo przez Urząd Miasta, koncert kolęd w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca "Mazowsze". 

Tegoroczne zmiany związane m.in. ze znacznie niższą ilością osób biorących udział w tym wydarzeniu, brakiem ozdobnych karet, rozgrywanych na drodze orszaku scenek, rzymskich żołnierzy, przejścia na pałacowy dziedziniec, część mieszkańców przyjęła chłodno. Przyzwyczajeni do poprzednich edycji tego wydarzenia puławianie (które rozmachem mogło konkurować z orszakami organizowanymi w miastach wojewódzkich), mogli czuć się zdezorientowani. W efekcie szybko pojawiły się plotki, jakoby za zmiany odpowiedzialny był nowy prezydent Puław lub sponsorzy. To nieprawda, co potwierdził w rozmowie z nami zarówno Paweł Maj, jak również członkowie stowarzyszenia "Rodzina". Ten ostatni podmiot w tym roku nawet nie występował o wsparcie finansowe do Zakładów Azotowych. Co zatem sprawiło, że tegoroczny orszak był najskromniejszy od lat?

Problem, który uruchomił kolejne, pojawił się już w połowie ubiegłego roku. Wtedy to wikariusz parafii św. Rodziny, ks. Jacek Jakubiec, został przeniesiony do Rejowca, gdzie objął posadę proboszcza. W ten sposób Puławy straciły głównego organizatora "Orszaku Trzech Króli", który jako duchowny oraz prezes stowarzyszenia "Rodzina", co roku brał na siebie wielomiesięczne przygotowania wydarzenia. Po jego odejściu okazało się, że nie ma chętnych do jego zastąpienia. W związku z tym, że puławskie parafie nie wykazywały inicjatywy, z przygotowań zrezygnowały również władze stowarzyszenia. - Było nam naprawdę przykro, gdy słyszeliśmy od niektórych księży pytania o to, po co w Puławach robić ten orszak, skoro podobny jest w Lublinie - przyznaje jedna z osób należących do stowarzyszenia "Rodzina". 

Gdy wydawało się, że orszaku w tym roku nie będzie, w ostatniej chwili do gry weszła jednak parafia Miłosierdzia Bożego, która dzięki otrzymanego wsparciu "uratowała" puławski OTK. Bożena Krygier zasiadająca w zarządzie stowarzyszenia "Rodzina" przypomina, że orszak podczas Święta Trzech Króli to uroczystość religijna, która powinna być organizowana przez parafie, ze wsparciem stowarzyszeń. Przewodnicząca puławskiej rady miasta wyraziła jednak nadzieję, że w kolejnych latach wszystko wróci do normy. – Jestem przekonana, że już w przyszłym roku, wszystko będzie wyglądało tak, jak w poprzednich latach. Orszak wróci na swoje miejsce.

Pozostałe informacje

Wpadł z narkotykami. 30-latek z gminy Opole Lubelskie w areszcie

Wpadł z narkotykami. 30-latek z gminy Opole Lubelskie w areszcie

Policjanci z wydziału kryminalnego z Komendy Wojewódzkiej w Opolu Lubelskim zatrzymali 30-letniego mieszkańca gminy, który w miejscu zamieszkania posiadał znaczną ilość narkotyków. W trakcie przeszukania funkcjonariusze zabezpieczyli amfetaminę oraz susz konopi innych niż włókniste.

Rezerwat Dzikich Dzieci - przyjdź, miej swój wkład w budowę

Rezerwat Dzikich Dzieci - przyjdź, miej swój wkład w budowę

Kolejka tyrolka, drewniane konstrukcje na których można ćwiczyć balans i wiele wiele więcej... Rezerwat Dzikich Dzieci nieustannie się rozbudowuje, a do współpracy zaprasza wszystkich chętnych do pomocy.

Pędzili ponad 100 km/h w zabudowanym. Trzech kierowców straciło prawo jazdy w Tworyczowie

Pędzili ponad 100 km/h w zabudowanym. Trzech kierowców straciło prawo jazdy w Tworyczowie

W Tworyczowie (gmina Sułów) policjanci z zamojskiej drogówki zatrzymali trzech kierowców, którzy w obszarze zabudowanym znacznie przekroczyli dopuszczalną prędkość. Wszyscy jechali ponad 100 km/h, mimo że obowiązywało tam ograniczenie do 50 km/h.

Walczą o finansowanie oddziału kardiochirurgii. Pracownicy Szpitala Wojewódzkiego w Lublinie wyjdą na ulicę

Walczą o finansowanie oddziału kardiochirurgii. Pracownicy Szpitala Wojewódzkiego w Lublinie wyjdą na ulicę

We wtorek, 13 maja, w godzinach 10:00–12:00 przed Lubelskim Urzędem Wojewódzkim odbędzie się manifestacja pracowników Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana kardynała Wyszyńskiego. To wyraz sprzeciwu wobec braku kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia na finansowanie działalności nowo utworzonego Oddziału Kardiochirurgii, który działa od początku tego roku wyłącznie dzięki środkom własnym placówki.

Floriany 2025 - oddaj swój głos w naszym plebiscycie dla strażaków-ochotników

Floriany 2025 - oddaj swój głos w naszym plebiscycie dla strażaków-ochotników

Zakończyliśmy przyjmowanie zgłoszeń, teraz czas na głosowanie. To Wy, Czytelnicy Dziennika Wschodniego, wybierzecie najlepszą drużynę OSP, najlepszego strażaka OSP oraz drużynę młodzieżową w naszym plebiscycie Floriany 2025.

Z sierpem do urzędu. 57-latek z zarzutami gróźb karalnych trafił do aresztu

Z sierpem do urzędu. 57-latek z zarzutami gróźb karalnych trafił do aresztu

Mężczyzna podczas wizyty w urzędzie wyjął sierp i zaczął się nim odgrażać. Sprawą zajęły się służby.

Przywłaszczyli pieniądze KUL-u, od wyroku będą się odwoływać

Przywłaszczyli pieniądze KUL-u, od wyroku będą się odwoływać

Do lubelskiego sądu wpłynęło 9 apelacji w sprawie radców prawnych, którzy w lutym zostali uznani za winnych przywłaszczenia 3 mln zł, które miały należeć do Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Akta nie zostały jeszcze przekazane do sądu apelacyjnego.

Dyrektor ZDiTM Grzegorz Malec i prezes PRD Lubartów Janusz Białek podpisują umowę na remont al. Unii Lubelskiej
Duże utrudnienia

Aleja Unii Lubelskiej już z umową. Sprawdź, jak będzie przebiegał remont

Nowe mosty, przebudowa drogi, zieleń i udogodnienia dla pasażerów. Inwestycja za 65 mln zł potrwa do maja 2027 roku i przyniesie duże zmiany w centrum Lublina. Dzisiaj podpisano umowę z wykonawcą remontu alei Unii Lubelskiej.

Astra Leśniowice pokonała na wyjeździe Spartę Rejowiec Fabryczny

Wygrane Ruchu Izbica i Brata Siennica Nadolna, Sparta wciąż bez punktów na wiosnę

Ruch Izbica lepszy od Granicy Dorohusk, a Brat Siennica Nadolna od Ogniwa Wierzbica. Wciąż bez punktów w rundzie wiosennej jest Sparta Rejowiec Fabryczny. Ważna wyjazdowa wygrana GKS Łopiennik.

Ktoś zniszczył znak i odjechał. Resztki leżały kilka dni

Ktoś zniszczył znak i odjechał. Resztki leżały kilka dni

Znak na wysepce w ciągu przejścia dla pieszych na al. Zygmuntowskich miał nieprzyjemne spotkanie z samochodem. Jego resztki leżały przez kilka dni, na co zwrócili uwagę mieszkańcy. Czy znak wróci w to miejsce?

Chciał wyprzedzać, ale nie był sam. Audi dachowało po zderzeniu z Kia na DK74

Chciał wyprzedzać, ale nie był sam. Audi dachowało po zderzeniu z Kia na DK74

Kierowca na krajowej 74 zdecydował się wyprzedzać. Nie spojrzał jednak w lusterko i spowodował poważny wypadek.

Ciekawe i nietypowe kierunki na wczasy

Ciekawe i nietypowe kierunki na wczasy

Leniwy relaks na plaży, z książką w ręku i szumem fal w tle, czy aktywne zwiedzanie urokliwych miast pełnych historii i lokalnego klimatu? Planowanie wczasów to nie zawsze szybka decyzja – warto zacząć od określenia własnych oczekiwań i potrzeb. Aby ułatwić wybór, przygotowaliśmy zestawienie ciekawych i nietypowych kierunków, które mogą stać się inspiracją podczas planowania urlopu.

Tanew wskoczyła na fotel lidera, ale Grom szybko odpowiedział. Wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Tanew wskoczyła na fotel lidera, ale Grom szybko odpowiedział. Wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Walka o pierwsze miejsce na koniec tego sezonu trwa w najlepsze. Po wysokiej wygranej nad Olimpiakosem Tarnogród Tanew Majdan Stary wskoczyła na fotel lidera. Była nim jednak bardzo krótko, bo w sobotni wieczór na pierwsze miejsce wrócił Grom Różaniec

Poszedł na spacer i znalazł granaty. Interweniowali saperzy

Poszedł na spacer i znalazł granaty. Interweniowali saperzy

Granaty moździerzowe z czasów wojny tuż obok osiedla znalazł mieszkaniec Dęblina. Służby ruszyły do akcji, saperzy interweniowali na miejscu. Policja apeluje: nie dotykaj, dzwoń na 112.

Turbohulajnoga w Łukowie. 18-latek pędził ponad 40 km/h i dostał mandat

Turbohulajnoga w Łukowie. 18-latek pędził ponad 40 km/h i dostał mandat

Prawko miał, ale przepisów nie znał. Skończyło się na wideorejestratorze, mandacie i poważnym przypomnieniu, że jazda hulajnogą to nie Moto GP.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium